Jak zachować pozytywne nastawienie w pracy?

Beautiful businesswoman holding notebook in business district

Pozytywne nastawienie w pracy zwiększa dziesięciokrotnie Twoją produktywność. Czasami bardzo trudno jest zachować optymizm i widzieć szklankę do połowy pełną. Aby zachowywać się profesjonalnie i nadal wypełniać swoje zadania, musisz nauczyć się, jak utrzymać dobry nastrój. Poniżej znajduje się kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci stać się konsekwentnie pozytywnym w pracy.

Uśmiechaj się i bądź pozytywny.

Zwykły uśmiech wysyła pozytywne sygnały do mózgu, dzięki czemu można zacząć widzieć rzeczy w bardziej optymistyczny sposób. Utrzymanie tego pozytywnego nastawienia niekoniecznie jest łatwym zadaniem. Powiedz sobie pozytywne słowa lub zwroty, takie jak: „Świetnie!”, „Chciałbym to zrobić!” lub proste „Dzięki! Jeśli spojrzysz na jasną stronę i pokażesz swoje uznanie pracownikom, pomoże ci to pozostać w dobrym nastroju przez cały dzień i przekazać ten dobry nastrój dalej. Efekt kuli śnieżnej jest gwarantowany!

Buduj relacje z pracownikami.

Nie musisz być najlepszym przyjacielem swoich pracowników, ani znać każdego szczegółu ich życia. Jednak przyjazne i pełne szacunku stosunki z kolegami i pracownikami sprawią, że miejsce pracy będzie przyjemniejsze. Pamiętaj, że spotykasz się z tymi ludźmi co najmniej 35 godzin tygodniowo, co oznacza, że spędzasz więcej czasu ze swoimi kolegami niż z przyjaciółmi. Dlatego praca w przyjaznej atmosferze sprawi, że Twoje życie stanie się przyjemniejsze.

Naucz się czegoś nowego.

Nie przestawaj inwestować w próby nauczenia się czegoś nowego. Będziesz czuł się bardziej spełniony. Nie musisz nawet wydawać pieniędzy na kursy, seminaria czy warsztaty. Możesz spróbować skorzystać z darmowych kursów w Internecie lub filmów na YouTube, aby nauczyć się nowych umiejętności. I odwrotnie, możesz podzielić się swoją wiedzą z innymi i spróbować przekazać im jedną ze swoich umiejętności.

Nagradzaj się.

Nagradzaj się za każdy osiągnięty cel lub wykonane zadanie. Możesz nagrodzić się na wiele różnych sposobów, takich jak zjedzenie ulubionego deseru po południu, pójście na nowy film po pracy lub kupienie tego gadżetu, który chciałeś kupić. Dawanie sobie drobnych prezentów sprawi, że poczujesz się dobrze we własnej skórze, podniesie Twoją samoocenę i pomoże Ci zachować pozytywne nastawienie.

Bądź jednoznaczny.

Nie zatrzymuj rzeczy dla siebie i nie przyjmuj myśli na leżąco. To nie jest rozwiązanie. Wręcz przeciwnie, wywołuje stres i frustrację, które mogą prowadzić do złego samopoczucia w pracy. Uczciwość może zmienić Twoje życie zawodowe. Szczerość często prowadzi do pozytywnego i konstruktywnego dialogu, który jest bardzo ceniony w świecie biznesu. 

Nie przeceniaj siebie.

Twoje ambicje nie powinny przeważać nad rzeczywistością. Musisz być świadomy tego, co możesz zrobić, a czego nie możesz. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich celów, ponieważ mogą one stać się źródłem frustracji i sprawić, że poczujesz się niewystarczająco. Wyznaczaj ambitne, ale osiągalne cele i trzymaj się ich. Zwiększysz swoją motywację dziesięciokrotnie i wygenerujesz pozytywną energię, która pomoże Ci iść do przodu. 

Zmień swoje nawyki.

Istotne jest, aby nie utknąć w nawykach, które wywołują negatywne uczucia. To właśnie Twoja zmiana nastawienia będzie miała decydujący wpływ na lepsze życie w Twojej firmie. Od Ciebie zależy, czy znajdziesz formułę, która pozwoli Tobie i Twoim pracownikom rozwijać się w zdrowym i motywującym środowisku. Nie ma potrzeby prosić innych o zmianę, zmiana najpierw powinna być twoim mottem.

Prowadź dziennik wdzięczności.

Liczne badania psychologiczne wykazały, że zapisywanie wszystkich pozytywnych rzeczy, które przytrafiają Ci się każdego dnia, nawet tych prostych, pozwoli mózgowi skupić się na tym, co dobre, a nie na tym, co złe. Jeśli będziesz wykonywać tę czynność codziennie, Twój mózg przyzwyczai się do optymistycznego myślenia. Nie musisz pisać setek stron. Wystarczy kilka pomysłów lub linii, aby rozpocząć proces, który będzie dla Ciebie niezwykle korzystny. 

Ucz się na swoich niepowodzeniach.

Każdy przechodzi przez porażki. Nawet najwięksi przedsiębiorcy w historii mieli swój udział we wpadkach. Nie powinieneś nigdy reagować negatywnie, gdy nie uda Ci się wykonać zadania. Wręcz przeciwnie, zachowaj pozytywne spojrzenie na swoje niepowodzenia. Spójrz na sprawy z innej perspektywy i miej głowę do góry. Zadawaj sobie właściwe pytania, abyś mógł zrozumieć, skąd wziął się Twój błąd i nie popełnić go ponownie. Porażka nie powinna stać się czynnikiem stresującym, ale raczej lekcją na przyszłość.

1 thought on “Jak zachować pozytywne nastawienie w pracy?

  1. W mojej pracy kluczowe są dobre relacje z ludźmi. Pracując ze szczęśliwymi, bezproblemowymi i zamotywanymi ludźmi, jest to dla mnie bardzo zaraźliwe.

Comments are closed.