Nowe powierzchnie magazynowe w Polsce – rynek się rozrasta

Rynek magazynowy rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Branża ta rozwija się szybko, cały czas są budowane nowe powierzchnie magazynowe, jest też więcej ofert pracy dla specjalistów. Prezentujemy wybrane magazyny – niedawno oddane do użytku, a także takie, które są teraz w budowie lub w planach.

Powierzchnie magazynowe na wynajem – szybki rozwój branży

Nowoczesnych magazynów jest coraz więcej w całym kraju – są one budowane w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu czy Górnym Śląsku. Popularność zyskują też inne miasta i regiony – takie lokalizacje, które nie cieszyły się do tej pory zainteresowaniem deweloperów czy najemców. Rośnie także popyt na powierzchnie magazynowe. Poniżej przykładowe magazyny do wynajęcia – zrealizowane lub będące w budowie.

Magazyn Lidl Polska w Dobroszycach. Zakończono budowę jednego z najnowocześniejszych obiektów sieci Lidl w Europie. Magazyn w Dobroszycach, na Dolnym Śląsku, spełnia wymagania dotyczące nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. W planach jest też uzyskanie certyfikatu LEED. Planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 68 000 mkw. Jest to już 12. centrum Dystrybucji Lidl Polska, ale właśnie ten obiekt ma być najnowocześniejszy z nich wszystkich w całej Europie, dzięki różnym rozwiązaniom.

Centrum wyposażono w wiele nowoczesnych rozwiązań – jak m.in. system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych, ogrzewanie płaszczyznowe podposadzkowe, systemy ograniczające zużycie energii elektrycznej, oświetlenie LED itd. Zaplanowano także instalację chłodniczą o mocy 4 MW. Atutem tej lokalizacji na Dolnym Śląsku jest bliskość głównych ciągów komunikacyjnych.

GTV zwiększa powierzchnie w MLP Pruszków II. Firma jest najemcą MLP Group od 2018 roku. MLP Pruszków II to centrum logistyczne niedaleko Warszawy, położone około 5 km od Pruszkowa. To jedna z najpopularniejszych lokalizacji koło stolicy Polski.

Obecnie korzysta z 20,3 tys. m kw. Dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia LED zdecydował się jednak na wynajęcie dodatkowego miejsca – 32 000 m kw. powierzchni. Na cele magazynowe przeznaczy około 30,2 tys. m kw.

PROPCO zrealizuje BTS dla DPD Polska. Firma PROPCO podpisała kontrakt na budowę nieruchomości dla DPD Polska Sp. z o.o., jednego z liderów rynku kurierskiego. Będzie to magazyn typu BTS w Bolesławcu – o pow. 2.500 mkw. Zakończenie realizacji tego obiektu jest planowane na przełom 2022/2023 roku. Celem PROPCO jest też zastosowanie zasad zrównoważonego rozwoju, m.in. stosowanie proekologicznych rozwiązań i innowacji.