Poliwęglan mleczny czy przezroczysty? Jaki kolor poliwęglanu na taras?
Poliwęglan mleczny to jedna z odmian płyt poliwęglanowych, których używa się w budownictwie. Choć jest mniej popularna niż wersja przezroczysta, również można znaleźć dla niej kilka przydatnych zastosowań. Gdzie się jej używa i który poliwęglan lepiej sprawdzi się na tarasach i balkonach? Znajdź odpowiedź w artykule!
Poliwęglanowa płyta komorowa i lita – jak się sprawdzają w użytku zewnętrznym?
Płyty produkowane metodą ekstruzji z granulatu poliwęglanowego występują w dwóch podstawowych formach – czyli jako płyta komorowa lub lita. W procesie produkcji otrzymuje się bezbarwne arkusze, które przepuszczają na tyle dużo światła, aby można je było uznać za zamienniki szkła. Ten parametr jest jednak w przypadku płyt litych nieco lepszy, płyty komorowe im więcej komór posiadają, tym ich przezroczystość ulega pogorszeniu. Poliwęglan często wybierany jest do użytku zewnętrznego. Dzieje się tak dlatego, że sprawdza się w takich okolicznościach o wiele lepiej niż inny popularny zamiennik szkła, czyli pleksa. Poliwęglan nie żółknie ani nie dzieją się z nim żadne inne niepokojące rzeczy pod wpływem światła słonecznego i warunków atmosferycznych. Jest też bardziej niż plexi odporny na zarysowania.
Poliwęglan mleczny czy przezroczysty?
Wybór pomiędzy wersją litą i komorową (kanalikową) to nie jedyne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, jeśli planujesz użyć poliwęglanu jako zadaszenia tarasu, balkonu czy szklarni. Warto wiedzieć, że zarówno płyta komorowa, jak i lita może być bezbarwna, kolorowa, dymiona lub mleczna. Wersja mleczna to jedna z najchętniej wybieranych alternatyw dla płyt bezbarwnych. Poliwęglan mleczny ma mniejszą niż przezroczysty przepuszczalność światła, sprawia też, że staje się ono bardziej rozproszone. Zapewnia też lepszą izolację termiczną. Można więc spodziewać się, że pod poliwęglanem przezroczystym mocniej będzie odczuwane uczucie gorąca niż pod mleczną odsłoną. Z tego względu wersja bezbarwna polecana jest do szklarni, gdzie powinno być cały czas ciepło i słonecznie. Jeśli chodzi zaś o taras czy balkon, na którym rekreacyjnie będą spędzać czas ludzie, poliwęglan mleczny faktycznie może okazać się lepszą i dającą większy komfort użytkowania opcją.
Jakiego koloru jeszcze płyta komorowa i lita nadaje się na taras?
Tak naprawdę na zadaszenie można użyć różnych rodzajów poliwęglanu, również tych barwionych. Często spotykanym rozwiązaniem będzie poliwęglan dymiony. Jeszcze bardziej rozprasza światło i izoluje od gorąca niż wersja mleczna, nie każdy jednak lubi jego wpadającą w brąz barwę. Warto więc znać wszystkie rodzaje płyt poliwęglanowych i wybrać taką, jaka najbardziej nam w danej chwili odpowiada.